चर्चित गीतकार सन्तोष आनन्दलाई नेहाले गरिन स’हयोग

काठमाडौं : सोसल मिडियाका अनेकन प्लेटफर्ममा आजभोलि बिभिन्न सेलिब्रेटी को उदय भएको छ । ‘सोसल मिडिया’को शक्ति र प्रभाव कारितालाई नजरअंदाज गर्ने जस्तासुकै महाशक्तिका लागि आउने दिन निश्चय पनि सहज हुने छैन ।खासगरी ‘बिगहाउस मिडिया’ र स्थापित सत्तापक्ष–प्रतिपक्ष दलका राजनीतिज्ञहरुका लागि सोसल मिडियाका माध्यमहरु यस्तो शत्रुका रुपमा उदाउँदै गइरहेका छन्,जसको मुकाबिला वा मर्दन गर्ने सामथ्र्य परम्परागत सोच र शैली बोकेका उपर्युक्त दुबै वर्गसँग कम्ति मा अहिलेसम्म देखिएको छैन ।

जुन गीत गाएर रानु फर्शबाट अर्शमा पुगिन्, त्यससँग सम्बन्धित गायक मुकेश, संगीतकार द्वयमध्येका एक लक्ष्मीकांत शांताराम कुडालकर जीवित छैनन् । गायिका लता, अर्का संगीतकार प्यारेलाल राम प्रसाद, गीतकार सन्तोष आनन्द र अभिनेता मनोजकुमार वृद्ध वयको जीवनयापन गर्दैछन् । अनेकौं कर्णप्रिय सुप्रसिद्ध गीत लेख्ने सन्तोष आनन्दको नाम नयाँ पुस्ताका लागि अपरिचित हुनसक्छ ।

च’रम आर्थिक अभावले उनको अवस्था निकै कम्जोर छ। ५ मार्च १९४० मा उत्तर प्रदेशको बुलन्द शहर जिल्लाको सिकन्दरावाद भन्ने स्थानमा जन्मिएका ८० वर्षीय सन्तोष आनन्दले ४७ वर्ष पहिले लेखेको गीत ‘इक प्यार का नगमा है’ ले रानु मंडलको भाग्य परि वर्तन गरिदियो तर कवि स्वयंको भने… उनका लागि जीवन भने महेन्द्र कपुरले स्वर दिएको उनले लेखेकै गीत– और नही वस और नही, गम के प्याले और नही, दिल मे जगह नही बाँकी, रोक नजर अपनी शाकी झैं चरितार्थ भइरहेको छ ।

आजीविकाका लागि सानातिना कवि गोष्ठी डुल्दै गरेका ८० वर्षीय सन्तोष आनन्दलाई मुफलिसी (गरि’बी)को दलदलबाट माथि उकास्न को अतिन्द्र चक्रवर्ती प्रकट हुन्छ? पछिल्लो समयकी बलिउड कि हट अनि लोकप्रिय गायिका नेहा ककरले राइटर सन्तोष आनन्द लाई ५ ला’ख सहयोगको घोषणा गरेकी छन् । उनले टेलिभिजनबाट प्रसारण भैरहेको कार्यक्रममा आनन्दको उपस्थिति हुँदा उनले सहयोग गरेकी हुन् ।

आनन्दको आर्थिक अवस्था कम्जोर भएकै कारण उनि अहिले निकै दुखद अवस्थामा गुज्रेको खबर उनले स्वेयम आफै कार्यकर्ममा भनेपछि नेहाले सहयोग गरेकी हुन् । सुरुमा उनले आफ्नो बारेमा स्टेजमा चढेर बताउंदै गर्दा नेहा लगाएत त्यहाँ रहेका चर्चित गायक, संगीतकारहरुको रुवाबासी नै चलेको थियो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्