वामदेवलाई राष्ट्रियसभामा लैजाने विषयले नेकपामा ध्रुवीकरण

काठमाडौं, १५ फागुन । नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) भित्र वामदेव गौतमलाई राष्ट्रिय सभामा मनोनयन गर्ने कि नगर्ने भन्ने विषयले ध्रुवीकरण भएको छ । बुधबार बिहान बसेको नेकपा सचिवालय बैठकले पार्टी उपाध्यक्ष समेत रहेका नेता गौतमलाई राष्ट्रियसभा सदस्यमा मनोनयन गर्ने निर्णय सार्वजनिक भएको थियो।

पार्टी प्रवक्ता नाराणकाजी श्रेष्ठले गौतमलाई राष्ट्रिय सभामा लैजाने निर्णय गरेको सञ्चार कर्मीलाई जानकारी गराए लगत्तै पार्टी अध्यक्षसमेत रहेका प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको असन्तुष्टि सार्वजनिक भएको छ। प्रधानमन्त्री ओली गौतमको विपक्षमा देखिएपछि सत्तारुढ नेकपा भित्रको विवाद तीव्र बन्न पुगेको छ।

प्रधानमन्त्री ओलीले राष्ट्रियसभामा राष्ट्रपतिबाट मनोनयन हुने एक सदस्यका लागि भने हालका अर्थमन्त्री युवराज खतिवडालाई सिफारिस गरिसकेका कारण तत्काल गौतमलाई सिफारिस गर्न नसकिने जनाएको सार्वजनिक भएपछि नेकपाका शीर्ष नेताहरुनै सशंकित भए का थिए। तर पार्टीका वरिष्ठ नेता झलनाथ खनालले भने ओलीकै अगाडि निर्णय भएकाले खतिवडाको बारेमा कुरा भएजस्तो आफूलाई नलागेको बताए।

‘बैठकमा वामदेवजीलाई सर्वसम्मत राष्ट्रियसभामा पठाउने निर्णय भएको हो अरु विषय त मलाई थाहा भएन’, वरिष्ठ नेता खनालले भने। उनले बुधबार साँझ भएको ओली र वरिष्ठ नेता माधव नेपाल बीचको भेटघाटबारे पनि अनभिज्ञता प्रकट गरे। ‘उहाँहरु भेट हुनु भयो होला तर मलाई यसबारेमा थाह भएन’, खनालले भने। ओली असन्तुष्ट रहेको खबर प्रसारित भएको केही समयमा नेपाल बालुवाटार पुगेका थिए। प्रधानमन्त्री ओलीले फोन गरेर बोलाएपछि नेपाल बालुवाटार पुगेका थिए।

‘सचिवालयको निर्णय ढिला भयो, राष्ट्रियसभामा मनोनयनका लागि युवराज खतिवडाको नाम सिफारिस भइसकेको छ। निर्णय भइसकेको नाम परिवर्तन हुन्न। गौतमजीलाई अब पछि गरौंला’, सचिवालयको निर्णय बारे ओलीको प्रति क्रियालाई एक सचिवालय सदस्यले उद्धृत गरे। ओलीले त्यही बेला वरिष्ठ नेता नेपाललाई थप छलफल गर्नुप-यो भन्दै बालुवाटार बोलाएका थिए। साँझ पाँच बजे बालुवाटार पुगेका नेपाल र ओलीबीच तीन घण्टा कुराकानी भएको थियो। यो खबर आजको नागरिक दैनिकमा छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्