प्रदेश ५ को नाम लुम्बिनी र राजधानी रुपन्देही ?

बुटबल : प्रदेश नम्बर ३ को राजधानी र नामाकरणको टुङ्गो लागेसँगै प्रदेश नम्बर ५ को राजधानीको विषयले चर्चा पाएको छ। प्रदेश नम्बर ३ को राजधानीको नाम बागमती र राजधानी हेटौँडा रहने प्रस्ताव प्रदेशसभाले आइतबार पारित गरे पछि प्रदेश नम्बर ५ को राजधानीबारे चर्को बहस सुरु भएको छ। प्रदेशसभाको पहिलो बैठकले राजधानी रहने स्थान र नामकरण गर्ने संवैधानिक प्रावधान रहे पनि प्रदेश ५ मा भने अहिलेसम्म टुङ्गो लाग्न सकेको छैन।

आगामी माघ ५ गतेदेखि सुरु हुने प्रदेशसभाको पाँचौँ हिउँदे अधिवेशनले प्रदेशको नामाकरण र राजधानीको विषय टुङ्गो लगाइने नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) का प्रमुख सचेतक भूमिश्वर ढकालले जानकारी दिए। ‘लामो समय भएका कारण राजधानीको विषयले चर्चा पाउनु स्वभाविक हो’, बुटवलमा आयोजित साक्षात्कारमा ढकालले भने, ‘प्रदेशसभाको पाँचौं अधिवेशनबाट यसको छिनोफानो हुन्छ।’

प्रदेश सभाबाट गठित राजधानी विशेष समितिले प्रतिवेदन बुझाइ सकेका कारण अबको प्रदेश सभाको बैठकमा प्रतिवेदन माथि छलफल हुने उनले बताए। प्रदेशका जनतालाई पायक पर्ने र जनताको भावनाको कदर हुने हिसाबले प्रदेशसभाले राजधानीको विषय टुङ्गो लगाउने प्रमुख सचेतक ढकालले बताए। राजधानीका विषयमा पार्टीमा छलफल भए पनि ह्वीप भने नलाग्ने प्रमुख सचेतक ढकालले स्पष्ट पारे।

उनले दलभित्रको एकता मात्र नभई प्रदेशसभाभित्रको एकताका लागि राजधानी र नामाकरणको टुङ्गो लाग्न ढिलाइ भएका कारण अब प्रदेशसभाबाट एकताकै आधारमा तय हुने बताए । राजधानी विशेष समितिले प्रदेशको स्थायी राजधानी कहाँ राख्ने विषयमा प्रदेशका १२ वटै जिल्लामा पुगेर जनताको राय–सुझाव लिएको छ। समितले प्रतिवेदन बुझाइ सकेकाले अबको प्रदेशसभाको बैठकमा प्रतिवेदनमाथि छलफल हुने नेपाली कांग्रेसका सचेतक तथा विशेष समितिका सदस्य निर्मला क्षेत्रीले बताए।

स्थायी राजधानी र नामाकरणका लागि भनेर नै प्रदेश सभाले विशेष समिति गठन गरेकाले समितिले दिएको सुझावका आधारमा राजधानी र नामा करणको टुङ्गो लाग्ने उनको भनाइ छ । अब नयाँ ठाउँमा राजधानी बनाउँदा प्रदेशले आर्थिक भार थेग्न नसक्ने भएकाले अस्थायी मुकामलाई नै स्थायी बनाउन राम्रो हुने उनको सुझाव छ । ‘राजधानी तोक्न धेरै ढिलो हुँदा जनतामाझ जान लाज भएको छ, अबको बैठकबाटै यसको टुङ्गो लगाउनु पर्छ”, उनले भने । लुम्बिनी नामाकरणका विषयमा भने विवाद नभएको उनले प्रष्ट पारे।

प्रदेशको राजधानी रुपन्देही र नामाकरण लुम्बिनी नै राख्न प्रदेशसभामा प्रतिनिधित्व गर्ने समाजवादी पार्टीको सुझावछ। गौतम बुद्धको पवित्र भूमि भएका कारण यही ठाउँमै राजधानी राख्नुपर्ने समाजवादी पार्टीका प्रमुख सचेतक सन्तोष पाण्डेको तर्क छ। प्रदेशको राज धानीका लागि रुपन्देही नै उपयुक्त रहेकाले अन्य ठाउँबारे बहस गर्नु नै आवश्यक नभएको सचेतक पाण्डेको भनाइ छ। प्रदेशसभाका ८७ सदस्यले राजधानी र नामकरण गर्नेछन्। रासस

प्रतिक्रिया दिनुहोस्