डब्लू एचओलाई सहयोग रोक्ने ट्रम्पको निर्णय अमेरिकाकै लागि हा’निकारक : चीन

एजेन्सी : विश्व स्वास्थ्य संगठन डब्लूएचओलाई अमेरिकाले आर्थिक सहयोग नगर्ने अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले घोषणा गरेपछि विश्वभरबाट ट्रम्पको निर्णयको वि’रोध भएको छ। ट्रम्पले मंगलबार डब्लूएचओले कोरोना भाइरसको संकटलाई राम्रोसँग समाधान गर्न नसकेको र फैलिइरहेको को;रोना संक्रमणलाई ढाकछोप गरेको आ’रोप लगाउँदै तत्काललाई सहयोग रोक्का गरेको बताएका थिए।

ट्रम्पले को;रोना भाइरसको विषयमा डब्लूएचओ चीन केन्द्रित भएकोपनि आ’रोप लगाएका थिए। अमेरिकाले डब्लूएचओलाई वर्षेनी ४० करोडदेखि ५० करोड अमेरिकी डलरसम्म सहयोग प्रदान गर्दै आएको छ। यसबीचमा चीनले अमेरिकी निर्णयको आलोचना गरेको छ। चीनले बुधबार अमेरिकी निर्णयले अमेरिका आफैंलाई र विश्वका हरेक देशलाई प्रभाव पार्ने बताएको सिन्ह्वाले जनाएको छ।

चीनको विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता झाओ लिजियानले बुधबार भने, ‘अमेरिकी निर्णय अमेरिकासहित विश्वका सबै देशका लागि हानिकारक छ।’ अमेरिकी कार्यले विश्व स्वास्थ्य संगठन कमजोर हुने र को;रोना भाइरस वि’रुद्धको अन्तर्राष्ट्रिय सहायतामा ठेस पुग्ने चीन को भनाइ छ। झाओले सो क्रममा अमेरिकाले सहयोग रोकेपनि चीनले जहिल्यै डब्लूएचओलाई सहयोग गरिरहने जानकारी दिएका थिए।

चीन अगाडि संयुक्त राष्ट्रसंघका महासचिव एन्टोनिओ गुटेरेस र अमेरिकी धनाढ्य तथा समाजसेवी बिल गेट्सले ट्रम्पको निर्णयको विरोध गरेका थिए। राष्ट्रसंघका महासचिव गुटेरेसले कोभिड–१९ सँग जुधि रहेका बेला यस्तो निर्णय गर्नु उपयुक्त समय नभएको बताएका थिए। यस्तै बिल गेट्सले यस्तो स्वास्थ्य आपतकालका बेला डब्लूएचओलाई सहायता रोक्का गर्नु निकै खतरनाक कदम भएको बताएका थिए।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्