सिमानामा सशस्त्रको बाक्लो पहरा

काठमाडौं : लक डाउनलाई‌ प्रभावकारी बनाउन नेपाल–भारत सीमामा‌ डेढ–डेढ‌ किलोमिटर दूरीमा सशस्त्र प्रहरी ‌बल‌ परिचालन‌ गरिएको‌ छ। लक डाउनको‌ सबैभन्दा प्रमुख‌ चुनौति नेपाल– भारतको‌ खुला सीमा भएकोले २२६१६ सशस्त्र प्रहरी परिचालन गरिएको‌ छ। पूर्व ताप्लेजुङदेखि पश्चिम दार्चुलासम्मको करिब १ हजार ८ सय ८० किलोमिटर दूरीमा सीमा सील‌ गर्न १ हजार २ सय १३ अस्थायी चेकपोस्ट खडा गरिएको‌ छ।

नयाँ चेक पोस्टमा मात्रै साढे ८ हजार जनशक्ति‌‌ परिचालन गरिएको छ। यो जनशक्ति दसगजामै राखिएको छ। यसअघि सीमा‌ सुरक्षाका‌‌‌ लागि ११९ बोर्डर अब्जरभेसन पोस्ट (बीओपी) काम गरिरहेका छन् । सशस्त्र प्रहरी बलका प्रवक्ता एवं डीआईजी प्रविन कुमार श्रेष्ठका अनुसार सीमा नाका सुरक्षा, क्वारेन्टाइन सुरक्षा, हेल्थ डेस्कलगायत ‘इमिडियट रेस्पोन्स टिम’, चेक पोइन्ट, पिकेट, पैदल गस्ती, मोवाइल गस्ती, ‘क्वीक रिएक्सन टिम‌’ परिचालन गरिएको छ।

‘सीमा अत्यन्त कडाइ गरिएको छ। कोही प्रवेश गर्न नसकोस भनेर‌ हामी‌ परिचालित छौं’ उनले भने। अस्थायी ‌चेक पोस्टमा बरिष्ठ हवाल्दारदेखि निरीक्षकको नेतृत्वमा‌ खटाइएको छ। ठूलो‌ संख्यामा‌ सीमामा परिचालित सशस्त्र प्रहरीका सुरक्षाकर्मी पाल वा टेन्टमा बस्न बाध्य छन्। सार्वजनिक भवन, खाली स्कुल, छोटी भन्सार भएका ठाउँमा त्यही राखिएको छ। अन्नपुर्ण पोस्टमा खबर छ ।

सशस्त्रले मन्त्रिपरिषद् समक्ष साधानस्रोतका‌ लागि‌ माग गरेको छ। उसले स्थानीय ‌तह र‌ प्रदेश सरकारसँग पनि समन्वय गरेको छ । उपत्यकामा ३ हजार र कर्णालीमा १७ सय सहित आइसोलेसन, क्वारेन्टाइन व्यवस्थापन, पैदल गस्ती, बिरामी‌ ल्याउने लानेसहित‌ ३२ हजार बढी सशस्त्र बल फिल्डमा परिचालनमा छन्। सीमाविद् बुद्धिनारायण श्रेष्ठले‌ संक्रमण ‌समाप्त नहुँदै सीमा व्यवस्थापन गर्न सरकारलाई सुझाव दिएका छन्।

‘सीमा खुला‌‌ वा बन्द होइन। व्यवस्थापन गर्नु पर्छ’, उनले‌ भने, ‘अहिले‌ सीमा‌ खडा गरिएका चेकपोस्ट व्यवस्थित गर्न सकिए राम्रो हुन्छ।’ को;रोना भाईरसको संक्रमण सीमा क्षेत्रबाट भित्रिन नदिन प्रदेश ५ का भारतसँगको सीमा क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाइएको छ। प्रदेश ५ का सीमावर्ती जिल्लाहरू पश्चिम नवलपरासी, रुपन्देही, कपिलवस्तु, दाङ, बाँके र बर्दिया जिल्लाका सीमा क्षेत्रलाई पूर्ण रूपमा शील गरिएको छ।

सीमा क्षेत्रका विभिन्न स्थानहरूमा अस्थायी त्रिपाल राखी सशस्त्र प्रहरीको अस्थायी सुरक्षा पोस्ट खडा गरिएको छ। सीमा क्षेत्रमा सुरक्षा प्रवन्ध, स्थायी तथा अस्थायी सुरक्षा पोस्ट र सीमा अवस्था अवलोकनका लागि प्रदेश ५ सशस्त्र प्रहरी बलका प्रमुख डिआइजी नारा यणदत्त नेतृत्वको टोलीले प्रमुख जिल्ला अधिकारी दिर्घ नारायण पौडेलसहित कपिलवस्तुको सीमा क्षेत्र निरीक्षण गरेको छ। सीमा क्षेत्रको हरेक ५ सय मीटरको दूरीमा २४ घन्टे सुरक्षाकर्मी खटाइएको छ। फाईल तस्बिर

प्रतिक्रिया दिनुहोस्