पास बाहक गाडी समेत उपत्यकामा ‘नो इन्ट्री…’

नारायण ढुंगाना : सवारी पास बनाइहालेँ, अब ढुक्कसँग उपत्यका जान्छु भनेर तपाईंले धारणा बनाउनुभएको छ? या त अब सवारी पास बनाइएर उपत्यका जान्छु भन्ने सोच छ। याद गर्नुहोस्! पास बनाउँदैमा अब उपत्यका छिर्न पाउनु हुन्न। नागढुङ्गा, फरपिङ, मुड्खु, जगाती, जरसिङपौवा या अर्को कुनै नाकाबाटै फर्कनु पर्ने पनि हुनसक्छ। दुःख मात्रै पाउन सक्ने भएकाले बेलैमा ध्यान पु-याउनुहोला।

दैनिक उपभोग्य सामग्री र स्वास्थ्य उपचारसम्बन्धी जोडिएका सवारीबाहेक अब उपत्यकामा ‘नो इन्ट्री’ गरिएको छ। यस अघि पास बनाएपछि निर्वाधरुपमा सवारी भित्रने गरेको थियो। अब भने पासबाहक गाडीलाई समेत धमाधम फर्काउन थालिएको छ । महानगरीय प्रहरी कार्यालय रानीपोखरीका प्रमुख प्रहरी नायब महानिरीक्षक विश्वराज पोखरेलले पास भएकालाई पनि अब अत्यावश्यक बाहेक प्रवेश रोकिएको बताए।

‘दैनिक उपभोग्य सामग्रीसँग र स्वास्थ्य उपचारसँग जोडिएका सवारी आउन पाउँछन् त्यसबाहेक पास लिएर आए पनि सवारी भित्रिन पूर्ण निशेध छ। विभिन्न नाकाबाट अहिले उपत्यका एकहजार ५०० हाराहारीमा सवारी भित्रिने गरेका छन्। त्यसमा झण्डै ४०० सवारी पास बोकेर विभिन्न काममा आउने गरेको प्रहरीको अभिलेख छ। दैनिक उपभोग्य सामग्री ल्याउने सवारीसमेत बढेको छ।

ती गाडीमा चालक सहचालक गरी दुईदेखि तीन जना आउने गरेका छन्। त्यसरी हेर्दा झण्डै चार हजार हारा हारीमा मानिस दैनिक उपत्यका भित्रिने गरेका छन् । अत्यावश्यक सावारीमा आएकाहरु सामान अनलोड गरेर बाहिरिने भए पनि अन्य व्यक्तिहरु बाहिरिने गर्दैनन्। त्यसैले पनि कडाइ गरिएको हो।

विश्वव्यापी महामारीका रुपमा फैलिरहेको को’भिड–१९ संक्रमणको जोखिम रहेको वर्तमान समयमा अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर निस्कने अवस्था अहिले होइन। घरमै बस्ने, सामाजिक दूरी कायम गर्ने र मिचिमिची साबुन पानीले हात धुने गर्नुपर्छ। तर, बजारमा धेरै मानिस बहानाबाजी गरेर, पासको दुरुपयोग गरेर हुन्छ या त झुटा विवरण पेश गरेर पास लिने र निस्कने अवस्था छ। त्यसलाई रोक्न प्रहरीले पासमा कडाइ गरेको हो।

अनावश्यक रुपमा पास लिएर एक जिल्लाबाट अर्का जिल्ला र एक प्रदेशबाट अर्को प्रदेशमा आवतजावत बढ्न थालेसँगै संघीय राजधानी काठमाडौंमा पनि बाहिरी जिल्लाबाट गाडीको चाप बढ्न थालेको प्रहरीको निष्कर्ष छ । जिल्ला जिल्लामा पास बढी बाँड्दा पनि समस्या देखिएको छ। त्यसैले उपत्यका प्रहरी त्यस्ता गाडी रोक्न बाध्य भएको हो।

नागढुंगाको सुरक्षामा खटिएका प्रहरी नायब उपरीक्षक घनश्याम श्रेष्ठ बहाना बनाएर पास लिएर आएका गाडीलाई उपत्यकामा प्रवेश रोकि सकेको बताए। ‘आज मात्रै हामीले ८० वटा गाडी नागढुंगा नाकाबाट फर्काइ सक्यौँ, यो क्रम जारी छ’, श्रेष्ठले रासससँग भने। उनीहरुले बकाइदाले जिल्लाबाट पास ल्याएका छन्। वास्तविक समस्या के हो? भनेर सोध्दा, यही हो भनेर प्रष्ट बताउन नसक्नेलाई फर्काइएको छ।

बिरामी, काजकिरियामा हिँडेका, अत्यावश्यक काम र पेशा व्यवसायका व्यक्ति सवार गाडी मात्रै पठाउने गरिएको उनले बताए । गृह मन्त्रालयले केही दिनअघि आवागमनमा कडाइ गर्न निर्देशन दिएसँगै अहिले उपत्यका लगायत समग्र मुलुकभरको सुरक्षा व्यवस्थामा थप कडाइ गरिएको छ। जिल्ला प्रशासन कार्यालय चितवनलगायत केही जिल्लाले बाहिर जानका लागि पास नदिने निर्णय गरेर सार्वजनिक सूचना जारी गरिसकेको छ।

कोरो;नाको संक्रमण जोखिमलाई रोक्न यस्तो निर्णय गरिएको जनाइएको छ। काठमाडौंका प्रमुख जिल्ला अधिकारी जनकराज दाहाल उपत्यकाको सीमा नाकामा थप कडाइ थालिएको र सुरक्षात्मक उपायसमेत अपनाउन थालिएको बताए। उनले वैशाख २५ पछि पनि आवागमनलाई रोक्नै पर्ने आवश्यकता रहेको औँल्याए।

को’भिड–१९ को सङ्क्रमण रोक्न मुलुकमा जारी गरिएको बन्दा बन्दी (लक डाउन) को अवधि लम्बिँदै जाँदा काठमाडौं उपत्यकामा मानिसको प्रवेश बढ्ने अवस्था देखिएको निष्कर्षका साथ प्रहरीले नाका कडाइ थालेको हो । काठमाडौं उपत्यका प्रवेश गर्ने मुड्खु, जगाती, फर्किङ र जर्सिङपौवा नाका मुख्य छ। वर्तमान अवस्थामा अझै पनि उपत्यका आवागमनलाई खुला गर्न नहुने सुरक्षा अधिकारीको समेत निष्कर्ष छ।

महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाका प्रमुख प्रहरीवरिष्ठ उपरीक्षक भीमप्रसाद ढकालले राजधानीलाई सुरक्षित बनाउन सबैखालको सुरक्षा अपनाएर प्रहरी परिचालन गरिएको बताए। उनका अनुसार बाहिरी जिल्लाबाट पास पाएका गाडीसमेत बढ्न थालेकाले उपत्यका मा सवारी चाप बढेको अनुभव भएको बताउँदै जिल्लाबाटै पास रोक्नुपर्नेमा जोड दिए । यो सँगै राहत वितरण र अत्यावश्यक सामान ओसार पसार बढेको, विभिन्न कार्यालय सञ्चालन हुन थालेको र उद्योग तथा आयोजना सञ्चालन हुने क्रम बढेकाले पनि यातायातको चाप थपिएको छ। रासस

प्रतिक्रिया दिनुहोस्