सीमा वार्ताका लागि को’रोना पछिसम्म हामी कुर्न सक्दैनौं, भारत तत्काल तयार हुनुपर्छ’

काठमाडौं : परराष्ट्र मन्त्री प्रदीप ज्ञवालीले सरकारले भारतसँग जुनसुकै तहमा भए पनि वार्ता चाहेको बताएका छन्। प्रतिनिधिसभाको अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध समितिमा उनले सरकारले दुई देश बीच समझदारी बनेको परराष्ट्र सचिव स्तरीय वार्ताका लागि पहल गरे पनि हुन नसकेको बताए।

‘हामीले दुई पक्षबीच सहमत भएको परराष्ट्र सचिव स्तरीय संयन्त्र हो, त्यहाँबाट वार्ता सुरू गरौं भन्ने हो’, ज्ञवालीले भने, ‘हामी प्रधानमन्त्री, परराष्ट्र मन्त्री जुनसुकै तहमा वार्ता गर्न चाहन्छौं।’ उनले सरकार को;रोना पछिसम्म वार्ताका लागि कुर्नेमा नरहेको बताए। ‘भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ताले कोरोनापछिसम्म भनेर भन्नु भएको छ …हामी त्यति पर्खंदैनौं’, ज्ञवालीले भने।

यद्यपि भर्चुअल बैठक गर्न उचित नहुने उनको तर्क थियो। ‘राष्ट्रियतासँग जोडिएकाले डाटाको सुरक्षाको विषय उठ्छ’, उनले भने, ‘तर हामी फुर्सदमा वार्ता गर्ने पक्षमा छैनौं।’ समितिकै सदस्य रहेका पूर्वप्रधानमन्त्री माधवकुमार नेपालले सरकारलाई भिडिओ कन्फ रेन्सबाट भए पनि वार्ता गर्न सुझाएका थिए। परराष्ट्र मन्त्री ज्ञवालीले वार्ताका लागि भारतलाई गत नोभेम्बरको २ तारिख देखि सरकारले निरन्तर ताकेता गरेको उल्लेख गरे।

ज्ञवालीले भारतलगत्तै चीनसँग पनि सरकारले त्रिदेशीय बिन्दु टुंगो लगाउन छलफल गर्ने बताए । लिपुलेकका विषयमा भारत र चीनले नाका बनाउने समझदारी गरेको र उक्त भूमि नेपालको भएकाले पनि चीनसँग कुराकानी गर्नुपर्ने आवश्यकता महशुस भएको ज्ञवाली ले उल्लेख गरे। ‘पहिला भारतसँग कुराकानी गर्छौं। किनभने अहिले उठेको विषय दुई पक्षीय हो’, ज्ञवालीले भने, ‘एउटा बिन्दुमा पुगेपछि हामी चीनसँग पनि वार्ता गर्छौं।’

‘भारतले नेपाली भूमिमा पसेर सडक बनाएको छ। अब यो विषयमा भोलि फुर्सदमा गरौंला भन्‍ने पक्षमा सरकार छैन’, उनले भने, ‘भारतले कोरोना संकट‍ टरुन्जेल कुर्नु भनिरहेको छ। तर हामी कुर्ने पक्षमा छैनौँ। भारतलाई नोभेम्बरयता ताकेता गरिरहेका छौं तर टार्ने काम भइरहेको छ तर अब यसरी लामो समय कुर्न सकिँदैन।’ मन्त्री ज्ञवालीले अहिलेको समस्याको समाधानका लागि सबै दलहरु एकै ठाउँ भएको बताएका छन्।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्