छाउगोठमा बस्न बाध्य पार्नेलाई ४५ दिन कै’द

शिवराज ढुङ्गाना, मङ्गलसेन । छाउगोठमा भाइबुहारीको मृत्युपछि पक्राउ परेका साँफेबगर नगरपालिका–३ सिद्धेश्वरका छत्र रावतलाई जिल्ला अदालत अछामले ४५ दिन कै’द फैसला सुनाएको छ । जिल्ला न्यायाधीश नवीनकुमार जोशीको इज लासले रावतलाई ४५ दिन कैद फैसला सुनाएको स्रेस्तेदार प्रेमप्रकाश थापाले जानकारी दिनुभयो । छाउगोठमा बस्न बाध्य पारेको आरोपमा पक्राउ परेर कानुनी कारबाहीमा पर्ने रावत पहिलो व्यक्ति भएका छन् ।

रावत यसअघि अदालतको आदेशमा २५ दिन प्रहरी हिरासतमा बसिसकेका छन। रावतलाई भेदभाव तथा अन्य अपमान जनक शीर्षकमा गएको पुस १३ मा मुद्दा दर्ताको पछिल्लो दिन १५ हजार रुपियाँ ध’रौटीमा रिहा गरेको थियो । एक वर्षभन्दा कम कैद सामान्य प्रकृतिका मुद्दामा प्रतिदिन तीन सय रुपियाँका दरले बुझाएर जान मिल्ने भएका कारण रावतले कै’दमा बस्न बाँकी रहेको १० दिनको छ हजार रुपियाँ बुझाएर गएको अछाम प्रहरीका प्रहरी निरीक्षक रमेशदत्त अवस्थीले जानकारी दिनुभयो ।

रावतकी भाइबुहारी २१ वर्षीया पार्वती बुढा रावतको मङ्सिर १५ गते राति छाउगोठमै मृत्युपछि प्रहरी प्रतिवेदका आधारमा घरमूली रहेका छत्र रावतलाई सोही महिनाको १९ गते प’क्राउ गरिएको थियो । रावतको मृत्युपछि गृह मन्त्रालयको निर्देशनमा अछाममा छाउ गोठ भत्काउने अभियान तीव्र भइरहेको छ । अछाममा सन् २००७ यता १४ जना महिला तथा किशोरीको मृ’त्यु छाउगोठमै बसेका कारण भइ सकेको छ ।

मुलुकी अपराध संहिताको दफा १६८ मा छाउगोठमा बस्ने वा बस्न बा’ध्य पार्नेलाई तीन हजार रुपियाँ जरि’वाना र तीन महिना कै’द वा दुवै स’जाय हुने व्यवस्था रहेको छ । छाउगोठमा बस्ने र बस्न प्रेरित वा दबाब दिनेलाई स्थानीय तहबाट दिइने सेवाबाट वञ्चित गरेर कानुनी का’रबाही थालिने स्थानीय जनप्रतिनिधिले यसअघि नै प्रतिबद्धता गरिसकेका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्