धनी भएका कारण बेलायतको प्रधानमन्त्री बन्नबाट बञ्चित हुन सक्छन् ऋषि

काठमाडौं । बेलायतको नयाँ प्रधानमन्त्री बन्ने दौडमा भारतीय मूलका ऋषि सुनक अग्रस्थानमा रहेका बेला उनको ‘धन’ अन्तिम घडीमा बाधक बन्न सक्छ । बेलायती मिडियामा यस्ता अड्कलबाजी भइरहेको छ । बेलायती प्रधानमन्त्री बोरिस जोनसनले राजीनामा दिएपछि कन्जरभेटिभ पार्टीको नेता र नयाँ प्रधानमन्त्री निर्वाचित हुने दौडमा ऋषि सुनक अझै अगाडि छन् ।

अन्तिम चरणमा उनी विदेशमन्त्री लिज ट्रससँग प्रतिस्पर्धामा छन्, तर मिडियाको एक खण्डले ऋषि सुनक ‘धनी’ भएकोतर्फ केन्द्रित छ । ऋषि सुनक भारतीय आईटी कम्पनी इन्फोसिसका संस्थापक एन. नारायण मूर्तिका ज्वाइँ हुन्। उनकी श्रीमती अक्षता मूर्तिको इन्फोसिसमा सेयर छ र उनको व्यक्तिगत सम्पत्तिको मूल्य बेलायतकी महारानीको भन्दा बढी छ।

यस्तो अवस्थामा ऋषि सुनकको यो समृद्धिले उनको प्रधानमन्त्री बन्ने बाटो रोक्न सक्ने बेलायती मिडियाको एक खण्डको विश्वास छ। यसको कारण भनेको कोरोना महामारीपछि जहाँ देशका अधिकांश जनता आर्थिक समस्याबाट गुज्रिरहेका छन्, त्यहाँ ऋषि सुनकको ‘प्रिभिलेज्ड’ छविका कारण जनतालाई उनीसँग जोडिन गाह्रो हुन सक्छ ।

बिहीबार स्थानीय सञ्चारमाध्यम ‘च्यानल फोर न्यूज’ले आफ्नो एउटा समाचारमा ऋषि सुनक धनी पृष्ठभूमिका भएकोमा धेरै प्रश्न उठाएको थियो । यस रिपोर्टमा ऋषि सुनकका पिता यशवीर सुनकले २००० मा बीबीसीलाई दिएको अन्तर्वार्ता उल्लेख गरिएको छ । यस अन्तर्वार्तामा, उनले विन्चेस्टर (ऋषि सुनकको कलेज) को शुल्क तिर्नु आफ्नो लागि ठूलो आर्थिक प्रतिबद्धता भएको बताएका थिए किनकि यसको शुल्क साउथह्याम्प्टनको स्थानीय विद्यालयको भन्दा दोब्बर थियो।

यो समाचार मार्फत ऋषि सुनकको क्याम्पको दावीमा प्रश्न उठेको छ जसमा उनले ऋषि सुनकलाई छात्रवृत्तिमा अध्ययनरत विद्यार्थी भएको बताएका छन् । बेलायतका अर्थमन्त्री भइसकेका ऋषि सुनकले एक कार्यक्रममा राम्रो विद्यालयमा पढ्ने मौका पाएकोमा आफू निकै भाग्यमानी भएको बताएका थिए । शुल्कको प्रत्येक पैसा उनको आमाबाबुको बलिदानले तिरेको थियो। उनीहरूले ऋण तिर्न सक्छन् कि सक्दैनन् भन्ने वास्ता गर्दैनन्।

सोही कार्यक्रममा उनले आमा उषा सुनकको परिवारको फार्मेसीमा काम गरेको अनुभव पनि सुनाए । च्यानलले आफ्नो रिपोर्टमा जग्गा रजिस्ट्रीसँग सम्बन्धित जानकारी पनि देखाएको छ, उनले २१ वर्षको उमेरमा कसरी आफ्नो सम्पत्ति पोर्टफोलियो बनाउन थाले। यसका लागि उनले आमाबुवाबाट बिना व्याज ऋण लिएका थिए । समाचारले उनको अमेरिकी जीवनशैली र गोल्डम्यान साक्समा जागिरको बारेमा पनि कुरा गर्छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्