उड्यो बोइङको दुई इन्जिन भएको विश्वको सबभन्दा ठूलो जेट

एजेन्सी : विमान निर्माता कम्पनी बोइङले दुई वटा इन्जिन भएको विश्वको सब भन्दा ठूलो जेट ‘७७७ एक्स’ को पहिलो परीक्षण उडान सफलता पूर्वक सम्पन्न गरेको छ । उक्त अमेरिकी कम्पनीले निर्माण गरेका दुई वटा विमान दु’र्घटनामा परेपछि ७३७ म्याक्स मोडलका सबै विमानको उडानमा गत वर्ष संसारभरि रोक लगाइएको थियो। ती दु’र्घटनामा ३४६ जनाको मृ’त्यु भएको थियो।

बोइङले आफ्नो छवि सुधार्ने प्रयास स्वरूप नयाँ विमानको परीक्षण गरेको मानिएको छ। अमेरिकाको सियाटल नजिकै एउटा विमानस्थलबाट उडेको ७७७ एक्स विमानले चार घण्टा पछि अवतरण गरेको थियो । तीव्र गतिमा हावा चलेकाले यस अघि दुईचोटि परीक्षण उडान स्थगित गरिएको थियो। आगामी वर्ष सेवामा प्रवेश गर्नुअघि यो विमानको थप परीक्षण हुनेछ।

झन्डै २५२ फुट लामो यो विमान यही वर्ष प्रयोगमा ल्याइने योजना भए पनि केही प्राविधिक समस्याका कारण ढिलो हुन पुगेको हो।यो मोडलको विमान बोइङको सफल ७७७ मिनी-जम्बो विमानको विशाल र परिष्कृत रूप हो। दोब्रिने विङ्टिप र संसारकै सबभन्दा विशाल व्यवसायिक इन्जिन यो विमानका विशेषता हुन्। बोइङका बजारनिर्देशक वेन्डी सौवर्स भन्छन्, ‘यो विमानले कम्पनीका रूपमा हामीले गर्न सक्ने भव्य कामको प्रतिनिधित्व गर्छ।

नयाँ मोडलका ३०९ वटा विमान बेचिसकिएको बोइङले जनाएको छ। तिनको कुल मूल्य ४४.२करोड अमेरिकी डलरभन्दा बढी हुन्छ। यो विमानले अर्को कम्पनी एअरबसको ३६० यात्रु अट्ने ए ३५०-१००० विमानसँग प्रतिस्पर्धा गर्नेछ। अक्टोबर २०१८ मा इन्डोनेसिया र गत वर्ष मार्चमा इथियोपियामा भएका भयानक विमान दुर्घटनापछि बोइङ कम्पनी स’ङ्कटमा परेको छ। इथियोपियाको दु’र्घटनामा एक नेपाली महिला सहित विभिन्न देशका नागरिकको मृ’त्यु भएको थियो।

पाँच महिना भित्र दुइटा दु’र्घटना भए पछि बोइङले ७३७ म्याक्स मोडलका विमानको उत्पादन पनि स्थगित गरेको थियो । बोइङलाई उड्डयन सुरक्षाबारे हेलचेक्र्याइँ गरेको आरोप लागेको छ भने ती दु’र्घटना पछि विभिन्न अनुसन्धानहरू भइरहेका छन् । थन्काइएका ७३७ म्याक्स विमानलाई पुन:उडाउन बोइङले सम्बन्धित निकायहरूबाट स्वीकृति लिने प्रयास गरिरहेको छ। उक्त मोडलका बोइङ अहिलेसम्मकै सर्वाधिक विक्री भएको विमान हो। विमान त्यसरी थन्काउनुपर्दा बोइङलाई नौ अर्ब अमेरिकी डलरभन्दा बढी घाटा लागे को अनुमान गरिएको छ। (बिबिसी)

प्रतिक्रिया दिनुहोस्