वुहानमा पसेका विद्यार्थी फिर्ता ल्याउन माग गर्दै नेपालले चीनलाई पठायो पत्र

काठमाडौँ, १८ माघ । सरकारले नोवल कोरोना भाइरसको उद्गमस्थल चीनको वुहानमा रहेका नेपाली विद्यार्थी फिर्ता ल्याउने प्रक्रिया अघि बढाएको छ। परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवालीले त्यसको सहजीकरणका लागि चीन सरकारलाई पत्र पठाइएको जानकारी दिए । तर फर्किएकालाई ‘आइसोलेसन’ मा राख्ने व्यवस्था नेपालले सुनिश्चित गरेपछि मात्र चीनले अनुमति दिनेछ ।

मन्त्री ज्ञवालीले विद्यार्थी फिर्ता ल्याएर आइसोलेसनमा राख्न केही अस्पतालमा प्रबन्ध मिलाइरहेको जानकारी दिए । ‘विश्व स्वास्थ्य संगठनले कोरोना भाइरसको स्थितिलाई लिएर विश्वव्यापी संकटकाल घोषणा गरेपछि थप तदारुकता साथ नेपाली विद्यार्थी फिर्ता गर्ने पहल मा हामी जुटेका छौं,’ उनले भने, ‘हाम्रो तयारीको स्थिति दर्साएर परराष्ट्रमार्फत चीन सरकारलाई पत्र लेखेका हौं ।’

गम्भीर संक्र’मणको सम्भावना रहेका बेला विद्यार्थी फिर्ता ल्याएर तत्काल आइसोलेसनमा राख्न नसके थप खतरा बढ्ने भएकाले सरकारले प्राथमिकतामा राखेर घर फिर्तीको समन्वय गरिरहेको उनले बताए। आइसोलेसनमा राख्नका लागि सैनिक मुख्यालय भवन, कीर्ति पुरको आयुर्वेद क्याम्पस भवन, भक्तपुरको विद्युत् प्राधिकरण तालिम केन्द्र, टेकु अस्पताल लगायत स्थानबारे मूल्यांकन भइरहेको छ ।

बेइजिङस्थित नेपाली दूतावासका उपनियोग प्रमुख सुशील लम्सालका अनुसार वुहानसहित जिङझोउ, इन्सी र सियान सहरमा भाइरस संक्रमितको संख्या बढ्दो रहेकाले चिन्ता चुलिइरहेको छ । यी सहरका विश्वविद्यालयमा रहेका मध्ये सम्पर्कमा आएका १७७ विद्यार्थी संक्रमणबाट सुरक्षित भए पनि हरक्षण ‘मनोवैज्ञानिक सन्त्रास’ झेल्न बाध्य बनेको लम्सालले बताए । यो खबर आजको कान्तिपुर दैनिकमा छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्