द्वितीय विश्व यु’द्धमा छुटेका दिदी बहिनी ७८ वर्षपछि यसरी भेटिए

एजेन्सी। दोस्रो विश्व यु’द्धको क्रममा बि’छोडिएका २ दिदीबहिनीको ७८ वर्षपछि भेट भएको छ। यो भेट टेलिभिजन शो ले जुराइदिएको हो । रुसको आन्तरिक मामला मन्त्रालयले पछिल्लो महिना भएको दुबै दिदीबहिनी बीचको भेटको फुटेज हालै सार्वजनिक गरेको हो। यसमा ९२ वर्षीया यूलिया र ९४ वर्षीया रोजलिना खारितोनोवा एक अर्कासँग कुरा गरिरहेकाे देखिन्छ।

प्रहरीका अनुसार यूलियाकी छोरीले टेलि भिजन शो मा आफ्नी आमा र ठूली आमाको कथा बताएकी थिइन्। त्यही कारण उनीहरुबीच स’म्पर्क हुन सक्यो। दुबै दिदीबहिनी रूसकोे स्टेलिनग्राद (हाल वोल्गोग्राड) रहन्थे। १९४२ मा जर्मनी सेनाले रूसमा ह’मला गरे। स्टेलिनग्राद उसको मुख्य केन्द्र थियो। ह’मलाका क्रममा दुबै दिदीबहिनी अ’लग हुन पुगे।

यु’द्धपछि सिविलियन इन्हे नाजियो (जर्मनी सेनिक) ले बाट मु’क्ति गराए । बहिनी यूलियाको जन्म १९२८ मा भएको थियो । नाजियोको चर्लुँगबाट छटेर उनी ५०० किलोमिटर टाढा उत्तरमा रहेको पेन्जा सहरमा बस्न थालिन्। जबकी १९२६ मा जन्मेकी रोजलिनालाई औद्योगिक सहर चेल्या बिस्कको उद्योगका कामदारले मु’क्त गराएका थिए। यसपछि उनी १४०० किलोमिटर टाढा उत्तर पूर्वको सहर यू’राल्समा बस्न थालिन्।

र, यी दुबै दिदीबहिनीले अब आफूहरुबीच भेट हुन्छ भनेर सोचेका पनि थिएनन्। प्रहरी प्रवक्ता इरीना वोकले भनेका छन्,‘दुबै दिदीबहिनीले दोस्रो पटक चेल्याबिस्कमा भेटेका हुन् । यूलियाकी छोरीले प्रहरीसँग आमाकी दिदी खोज्नका लागि सहयोग मागेकी थिइन्। रोजलिनाले भने पहिले पनि बहिनीलाई भेटन खोजेकी थिइन्। तर, बहिनी कहाँ बस्छिन्, के गर्छिन् कुनै थाहा थिएन्।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्