आस्था भन्छिन्- प्रहरीले ‘कफी तेरो ब्यागमै खन्याइ दिन्छु’ भनेपछि आक्रोशित हुनुपरेको हो

काठमाडौं : गायिका आस्था राउतले फेसबूक लाइभ मार्फत नेपाल प्रहरीको व्यवहार माथि प्रश्न उठाउँदै प्रहरीलाई नै गा’ली गरे पछि सामाजिक सञ्जालमा बहसको विषय बनेको छ । सामाजिक सञ्जालमा कतिले आस्थाको समर्थन गरि रहेका छन् भने कतिले उनी यसरी आक्रोशपूर्ण रुपमा प्रस्तुत हुन नहुने प्रतिक्रिया दिएका छन् ।यता राउतले भने आफूले ‘हद’ पार गर्ने गरी अपमान सहनु परेकाले सामाजिक सञ्जाल मार्फत आ’क्रोश पोखेको प्रतिक्रिया दिएकी छिन् ।

यतिबेला उनी भारतको सिक्किममा कार्यक्रमका लागि पुगेकी छिन। राउतले भनिन्, ‘मलाई ती महिला प्रहरीले हातले तानेर न्याँकिन्, नराम्रो व्यवहार गरिन्, चित्त दुख्यो।’आफूले यसअघि पनि प्रहरीबाट सामान्य दुव्यर्वहार बेहोर्नुपरे पनि यो तहको दु’र्व्यवहार कहि ल्यै नभोगेको बताइन् । महिला प्रहरीले हातै हालेर दुर्व्यवहार गर्दा डिउटीमा रहेका अन्य प्रहरीले टुलुटुलु हेरेको देख्दा दु:ख लागेको उनले बताइन् ।

शुक्रवारको कार्यक्रमका लागि म सिक्किम जाँदै थिएँ, बुधवार दिउँसो १२ बजेको फ्लाइट थियो, म समयमै पुगेकी थिएँ,’ राउत भन्छिन्, ‘बुद्ध एयरको फ्लाइट ‘डिले’ हुने भएपछि म विमानस्थल परिसरमै कफी पिएर बसिरहेकी थिएँ ।’ ‘त्यही बेला मिस आस्था राउत भनेर बोलाइरहेको सुनेँ, म त २ बजे फ्लाइट भनेर ढुक्कले बसिरहेकी थिएँ, बुद्ध एअरका कर्मचारीले बोलाएको सुनेपछि म हतार–हतार चेकिङतिर लागें,’ उनले भनिन् ।

आफू कफी बोकेरै चेकिङतर्फ अगाडि बढेको तर चेकिङमा रहेकी महिला प्रहरीले आफूलाई अपमानजनक व्यवहार गरेको आस्था बताउँछिन् ।‘मेरो नाम सुन्नासाथ म कफी छोडेर जान लागेकी थिएँ, मलाई छोड्न आएका रिलेटिभ (आफन्त) ले कफी लान पाइन्छ भनेपछि कफी लिएरै छिर्दै थिएँ, कफीको लिड पनि राम्रोसँग लागिरहेको थिएन’ आस्था थप्छिन्,

‘चेकिङमा रहेकी महिला प्रहरीले ज्याकेट खोल्न भन्नुभयो, मैले आफ्नो प्लेन छुट्न लागेको बताएँ, उहाँलाई ज्याकेट नखोले हुँदैन भनेर सोधेँ ।’ आफूले राम्रोसँग सोधे पनि ती महिला प्रहरीले ‘ज्याकेट खोल्’ भन्दै रुखो व्यवहार गरेको आस्था सुनाउँछिन। दुई दिन अघि पोखरा जाँदा त्यसरी ज्याकेट खोल्नु नपरेको तर हिजो जबरजस्ती ज्याकेट खोल्न लगाउँदा आफूले सहजै ज्याकेट खोलेको आस्था बताउँछिन् ।

‘दुई दिनमै ज्याकेट खोल्नुपर्ने नियम शुरु भएछ,’ उनी भन्छिन् ।‘मेसिनबाट ब्याग चेकिङ भइरहेको थियो, म पनि कफी समाएरै हात माथि उठाएर चेक गर्न अनुरोध गरिरहेकी थिएँ,’ आस्था घटना बारे बताउँदै अगाडि थप्छिन्, ‘उहाँले ज्याकेट खोल् भने पछि मैले फ्लाइटमा बोलाइसक्यो, अस्ति त ज्याकेट नै खोल्न लगाउँथेन त भनेँ ।’

महिला प्रहरीले ‘ज्याकेट खोल्’ भनेर रुखो व्यवहार गरेपछि आफू ज्याकेट खोलेर चेक गर्न दिएको पनि आस्था बताउँछिन् । त्यतिबेला सम्म हातमा भएको कफी ती महिला प्रहरीले कतै राखिदिएको र आफूले हतार भएका कारण कफी छोडेरै जान लागेको उनले बताइन् ।‘उहाँको व्यवहारले मलाई रिस उठिसकेको थियो, तै पनि मैले संयमता अपनाएकी थिएँ, अगाडि जान लागेकी थिएँ,’

आस्था अगाडि थप्छिन्, ‘तर उहाँले ठाडो भाषामा तेरो कफी लैजा भन्नु भयो, मैले पनि लान्न भनेँ ।’‘ कफी लैजान्छस् कि तेरो ब्यागमा ख’न्याइ दिऊँ?,’ । ती महिला प्रहरीको भनाइ उद्धृत गर्दै आस्था थप्छिन्, ‘मेरो ठाउँमा अरु कोही केटा भएको भए त्यहीँ घुमाएर हान्थ्यो होला, त्यस्तो बिझाउने थियो उहाँको व्यवहार ।’त्यतिबेलै आफूलाई बोलाउन आएका बुद्ध एयरका कर्मचारीले ती महिला प्रहरीलाई कानमा केही भनेपछि बल्ल भित्र छिर्न दिएको आस्था बताउँछिन् ।

‘त्यो हदसम्मको दुर्व्यहार मैले भोग्नुपरेको थिएन मेरो त दिमाग नै आउट भयो,’ उनी गुनासो गर्छिन् ।‘उहाँले तँ भनेर मलाई केही फरक पर्ने थिएन, तेरो ज्याकेट खोल् भनेर उहाँले जुन खाले व्यवहार गर्नुभयो, त्यो निकै बिझाउने खालको थियो’ । उनले अगाडि थपिन्, ‘प्रहरीको छाप यस्तै छ भन्ने त जगजाहेर नै छ तर उहाँले त कफी लान्नँ भन्दा हात नै हाल्नुभयो, न्याँक्नुभयो ।’

त्यतिबेला त्यहाँ भएका अन्य प्रहरीले टुलुटुलु हेरेको आफूलाई चित्त नबुझेको आस्था बताउँ छिन् । उनका अनुसार अरु यात्रीले पनि त्यो दृश्य देखि रहेका थिए ।प्रहरीको तल्लो तहमा पनि ‘स्कूलिङ’ र नैतिक शिक्षाको जरुरी भएको आस्थाको भनाइ छ । ‘माथिको अफिसरले तल्लो तहको प्रहरीलाई यस्तो व्यवहार गर्न सिकाउने त पक्कै होइन होला,’ उनी भन्छिन् ।आफू कार्यक्रमका सिलसिलामा कैयन् देशका विमानस्थलमा पुगेको तर नेपालका प्रहरीमा मात्र यस्तो दम्भ भएको आस्थाको आरोप छ ।

‘विदेशमा पनि प्रहरी हुन्छ, हाम्रो देशको प्रहरीमा मात्र यस्तो दम्भ किन छ?,’उनी प्रश्न गर्छिन् ।आफूले केही पर चेकिङमा बसिरहेका प्रहरीलाई यो कस्तो शैली हो भनेर सोधेको र ती प्रहरीले मान्छे सबै एकनास नहुने प्रतिक्रिया दिएको आस्था बताउँछिन्। ‘त्यस्तो हुँदासम्म प्रहरीले हेरेरै बसे, शायद ती महिला प्रहरीले त्यही रवाफ अरुलाई पनि देखाउने गरेकी थिइन् कि !,’ उनी भन्छिन् ।

‘एकजना दिदी सिलुगढी जान हिँड्नुभएको रहेछ, उहाँलाई त झन् पातलो खालको पोशाक पनि खोल्न भनिएछ उहाँले पनि गुनासो पोख्दै प्रहरी यस्तै भएको भन्दै मन नदुखाउन भन्नुभयो,’ कुराकानीमा आस्था भन्छिन् । कार्यक्रमका सिलसिलामा भने प्रहरीबाट सधै सम्मान पाएको र प्रहरीलाई पनि आफूले सधै सम्मान गर्ने गरेको आस्था बताउँछिन् । आफूले प्रहरीले गरेको मेहनत देख्दा यसअघि सधै सम्मानको भाव आउने गरेको सुनाउँछिन् उनी ।

‘प्रहरीका बारेमा नकारात्मक कुरा सुनिन्थ्यो, तर मैले हिजो जे भोगें, त्यसपछि मैले आफूले भोगेजस्तो सुनेर हुन्न रहेछ भन्ने बुझेँ,’ आस्था थप्छिन्, ‘मैले जुन व्यवहार भोगें, त्यो साँच्चिकै दुःखद् थियो ।’ प्रहरीले अ’पराधीलाई पनि नगर्ने व्यवहार आम नागरिकलाई गरेको महसुस भएको उनको भनाइ छ । साढे १२ बजे उड्ने भनिएको प्लेनलाई ट्राफिक जामका कारण ३ बजेसम्म काठमाडौं विमानस्थलमा कुर्नुपरेको थियो ।

उनका अनुसार भित्र छिरिसकेपछि ‘रन वे’मा समेत प्लेन रोकिएको थियो । भद्रपुर विमानस्थल पुग्दा ४ बजिसकेको थियो ।यतिबेलासम्म पनि राउतको रिस मरेको थिएन। ‘जिन्दगीमा पहिलो पटक त्यत्रो मान्छेको अगाडि त्यसरी दुर्व्यवहार सहन परेपछि कसरी रिस मर्छ?’ आस्था प्रश्न गर्छिन् ।माघे संक्रान्तिको शुभकामना र सिकिम्ममा आयोजना गरिएको कार्यक्रमका बारेमा जानकारी दिन मात्र ‘लाइभ’ आएको तर विनाकसुर कसैले ज्याकेटमै समाएर अपरा’धीलाई झैँ गराएको सम्झेपछि एक्कासी रिस उठेको आस्था सुनाउँछिन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्