घर भत्केपछि खुला आकाशमुनी बास, पानी खाने धोको छ तर धारा जोड्ने पैंसा छैन !

गोकर्ण दयाल,बैतडी । गाउँमा १८ करोडको बृहत खानेपानी योजना बनेर घरघरमा खानेपानीका धारा छन् तर, किरी भुलको घरमा खानेपानीको धारा छैन। तिर्खा लागे छिमेकीको घरबाट पानी मागेर खानुहुन्छ उहाँ। म’र्नुअघि आफ्नै धाराको पानी खान पाउने किरीको धोको छ । किरी भुल जस्तै ३० घर दलित परिवारले धारा जडान गरेको शुल्क तिर्न नसक्दा खानेपानीबाट बञ्चित हुनु परेको छ ।

यो पीडा बैतडी सदरमुकाम स्थित दशरथ चन्द नगरपालिका–४, बाडीलेकको भुलवस्तीको हो । यहाँका तीनसय दलित मध्ये अधिकाशं हलिया, भरिया र मजदुर छन् । यो बस्तीका अधिकाशं द’लितको जग्गा जमिन र बस्ने राम्रो घर छैन । धारा नहुँने किरी भुलले पीडा सुनाउँदै भन्नुहुन्छ– ‘गाउँमा करिब एकसय घरधुरी दलित परिवार छन् । वस्तीका घर जिर्ण अवस्थामा छन् । रोजगारी छैन ।

मालिकको घरमा हलो जोत्दा जोत्दै श्रीमान बितेर गए । त्यसपछि मालिक फेरिए तर, हामी जस्ता दलितको दशा फेरिएन।’ यो बस्तीका बिपन्न दलितले बिजुलीको मिटर जोड्न नसक्दा टुकी बाल्नु पर्ने अवस्था छ । खोपानीको धारा छैन । जिर्ण बनेका सय घरधुरी दलितहरुको एकै ठाउँमा बसोबास छ । एउटा घर भत्के अर्को घरमाथि खस्ने अवस्थामा गुजुमुज्ज परेको वस्ती छ ।

जिर्ण घर भत्केपछि डम्बर भुल हातमुख जोर्न भारतको पिथौरागढ हिँडेका छन् । चुनावका बेला नेताहरुले एकीकृत नमुना दलित वस्ती बनाउने, बिजुली र खानेपानीको धारा निःशुःल्क जडान गर्ने आश्वासन दिए पनि त्यसपछि नेताहरु हराएको दलित वस्तीका अगुवा राजुराम भुलले बताउनु भयो । हातमुख जोर्न हिजो हलियाका रुपमा मालिकलाई भोट दियौं ।

मुक्ति हुन्छ कि भनेर त्यसपछि निरन्तर कम्युनिस्ट नेताहरुलाई भोट दियौं तर, नेताहरुले पनि हामीलाई जुलुस र आन्दोलनमा मात्रै परिचालन गरे, भुलले भन्नुभयो। ‘पहिले यो बस्तीका सबै दलित मालिकको घरमा हलो जोतेर, भारी बोकेर जिबीका चलाउँथे । चुना वमा पनि आफ्नै मालिकलाई भोट हाल्थे । २०४९ सालतिर कम्युनिस्ट नेताहरुले यो दलित बस्तीमा आएपछि हामी सबै कम्युनिष्ट बन्यौं,” राजुरामले भन्नुभयो ।

भोक, रोग, गरिबी, असमानता र जातीय छुवाछूतको अन्त्य होला भन्ने सोचेर नै यो गाउँ कम्युनिस्ट बनेको हो। तर, हाम्रो पीडा नफेरिएसम्म कम्युनिस्ट सरकारको सपना पनि पूरा हुन नसकेको भुलले बताउनु भयो। बाडीलेकको दलित वस्तीमा घर नहुँनेहरु अहिले पनि खुला आकाशमुनी बस्ने गरेका छन् । जिर्ण घर भत्केपछि दुई वर्षदेखि खुला आकाशमुनी बस्दै आईरहेको पदमराम भुलले बताउनु भयो ।

दलित वस्तीमा शिक्षा, स्वास्थ्य र खानेपानीको अवस्था नाजुक रहेको पदमरामले पीडा सुनाउनु भयो । सरकारले एकीकृत बस्ती निर्माण गरेर एकै नासका नमुना घर निर्माण गरिदिए बाडीलेकका दलितको मुक्ति हुने वस्तीका पीडित परिवारले अपेक्षा गरेका छन। २० करोड जति रकम हुने हो भने दलित बस्तीमा नमूना घर बन्न सक्ने पीडितहरुको अपेक्षा रहेको छ । बाडीलेक मुक्त हलियाहरुको गाउँ पनि हो ।

२०६५ भदौ २१ गते हलिया मुक्त राष्ट्र घोषणा हुँदा यो वस्ती हलिया मुक्त भएको हो । सरकारले मुक्त हलियालाई परिचय पत्र पनि बाँड्यो । केहीले मुक्त भएको परिचय पत्र पाए । ९० जना अझैं परिचय पत्रको आशामा रहेको छुट हलियाहरुले बताएका छन् ।स्था नीय तहको निर्वाचनमा दशरथ चन्द नगरपालिका वडा नं. ४ को यो दलित वस्तीबाट पार्वती भुल दलित महिला वडा सदस्यका रुपमा निर्वाचित हुनुभएको छ ।

निर्वाचित महिला वडा सदस्य पार्वती भुलले खानेपानीको धारा नहुँनेलाई धारा जडान गर्न माग गरे पनि वडाको बैठक नै बस्न नसकेको बताउनु भयो। चुनावका बेला नेताहरुले भोट दिए पानीका धारा निःशुल्क जडान गर्ने बाचा गरे पनि चुनाव जितेपछि बाचा बिर्सेको धारा नहुँनेहरुले गुनासो गरेका छन् । यो विषयमा दशरथ चन्द नगरपालिकाका प्रवक्ता चक्रप्रसाद शर्माले भने नगरपालिकाले विस्तारै पछाडि परेको वर्ग र समुदायको उत्थानका लागि योजना निर्माण गरिने बताउनु भयो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्