एसएसपी नै यात्रु बनेर गएपछि…

काठमाण्डाै – सार्वजनिक यातायातको अवस्था बुझ्न महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महा शाखाका प्रमुख प्रहरी वरिष्ठ उपरीक्षक ९एसएसपी० भीम प्रसाद ढकाल बिहीबार अपराह्न सादा पोशाकमा सार्वजनिक सवारी मार्फत काठमाण्डौका विभिन्न क्षेत्र घुम्नुभयो । उहाँले सार्वजनिक सवारीको चालकका गतिविधि, सहचालकले यात्रुप्रति गर्ने व्यवहार, गाडीको अवस्था, भाडा र आरक्षणको प्रयोगबारे गाडीको यात्रा गरेरै अनुगमन गर्नुभयो ।

ट्याक्सी चालकले गर्ने व्यवहारदेखि सडकमा ट्राफिक प्रहरीले सवारी व्यवस्थापनमा गरेको गतिविधि पनि उहाँले नियाल्नु भयो । ‘हरेक दिनजसो नै सर्वसाधारणबाट गुनासो आउन थाल्यो, कसैले आरक्षण सिट पाएन, कसैले सहचालकले गाली गर्‍यो, कसैले जथाभावी रूपमा ओराल्यो भनेर पटक–पटक गुनासो आइरह्यो, त्यसैले अवस्था के रहेछ त भनेर बुझेँ’, ढकालले भन्नुभयो ।

बिहीबार अपराह्न झण्डै २ बजे सिमसिम पानी परेकाले मौसम चिसो थियो । उहाँले काठमाण्डौको पुतलीसडक, बानेश्वर, रत्नपार्क लगायत क्षेत्रमा सार्वजनिक सवारीमा चढेर यात्रा गर्नुभयो। कहिले सार्वजनिक बस त कहिले ट्याक्सीमा चढेर चालकको आनीबानी, यात्रु लाई गर्ने व्यवहार र भाडा दरबारे नजिकबाट नियाल्नु भयो । ‘विगतको भन्दा सार्वजनिक यातायात धेरै सुध्रिएको देखियो, तर अझै समस्या भने कायमै छ’, एसएसपी ढकालले अनुभव सुनाउनु भयो ।

यतिले मात्रै पुग्ने नदेखिएको भन्दै अझै धेरै गर्न बाँकी रहेको उहाँले प्रतिक्रिया दिनुभयो । ढकालका अनुसार सार्वजनिक सवारी साधानको सिट घुँडा राख्न नमिल्ने गरी साँघुरो पाइएको छ । ट्याक्सी चालकले हत्तपत्त मिटरमा नजाने गरेकोसमेत पाइएको उहाँले बताउनु भयो । रत्नपार्कबाट उहाँले प्रदेश ३–०१००२ ज ५९९७ लेखेको ट्याक्सी चढ्नुभयो । ‘सिंहदरबार सम्मको कति भाडा?’, उहाँले सोध्नुभयो, ‘त्यही दुई सय जति दिनुस् न मिलाएर’, चालक रामेछापका केशव श्रेष्ठले जवाफ फर्काउनु भयो । ‘यति नजिक पनि २०० मिटर छैन’, उहाँले फेरि सोध्नुभयो, ‘भए पनि थोरै पैसा उठ्छ नि सर, त्यही भएर’, चालकको जवाफ आयो ।

एकछिन कुरा गरेपछि चालकले मिटरमा जाने भए मिटर पनि लगाउँछु भन्दै मिटर अन गर्न पुगे । अन्ततः मिटरमा ६० रुपैयाँ उठ्यो । ढकालले पैसा तिरेर आगामी दिनमा यसरी बढी भाडा नभनी मिटरमा जान चेतावनी दिनुभयो । अनुगमनका क्रममा यात्रुलाई सह चालकले गर्ने व्यवहार राम्रो नभएको देखिएको र यात्रुलाई बस्नसमेत सकस भएको पाइएको बताउँदै यसलाई नियन्त्रणका लागि आवश्यक पहल गरिने प्रतिक्रिया दिनुभयो ।

पैसा लिएपछि यात्रुलाई त्यही अनुसारको सेवासुविधा दिन सक्नुपर्छ, सरसफाइ र सिटको सहज व्यवस्था गर्नु पर्छ, यसतर्फ अझै ध्यान नपुगेको पाइएको उहाँले बताउनु भयो । धेरै ट्याक्सीले मिटर मै गएको पाइए पनि छोटो यात्रामा भने मिटरमा जान नमान्ने गरेको समेत उहाँले बताउनु भयो । उहाँका अनुसार यात्रुलाई यात्राका समयमा एउटा स’मस्या हो तर चालकले ट्राफिक नियम पालना नगरेका कारण दु’र्घटना बढ्ने अर्को ज’टिल समस्या छ। नियमानुसार गाडी चलाउने हो भने झण्डै ६० प्रतिशत दु’र्घटना आफैँ रोकिने प्रहरीको अनुमान छ । रासस

प्रतिक्रिया दिनुहोस्